Według oceny oraz możliwości prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej w środowisku należy skupić się przede wszystkim na następujących celach, które stanowią autonomiczną misję Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury

Utrzymanie oraz rozwijanie imprez promujących kulturę i wybitne przedsięwzięcia artystyczne w Międzyrzeczu oraz regionie.

Ochronę twórczości artystycznej i środowisk twórczych a zarazem ochronę społecznego ruchu kulturalnego i tożsamości regionalnej

Zagwarantowanie rozwoju czytelnictwa i biblioteki oświatowej.

Realizacja współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury

•  MISJA
    Tworzyć i dostarczać wysokiej jakości kulturę w gminie Międzyrzecz, która stanowić będzie cenny element życia jej mieszkańców.

•  WIZJA
    Międzyrzecki Ośrodek Kultury będzie miejscem dynamicznie prowadzonej polityki kulturalnej, którego oferta stanowić będzie o wysokiej jakości życia jej mieszkańców.

•  CELE STRATEGICZNE
    Koncepcję programową Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury konstruują następujące cele strategiczne, które służyć będą podniesieniu, jakości i efektywności polityki kulturalnej.
    W obrębie każdego z nich wyznaczam następujące cele operacyjne.