Przedsionek Raju 2020: Projekcje Filmów Muzycznych

• 2020-11-08 14:00

Miejsce: sala kinowo-widowiskowa

Bach domowy

Słuchając wielkich dzieł Jana Sebastiana Bacha zapominamy często o jego twórczości kameralnej pisanej na solowy głos z niewielkim akompaniamentem, na trzy, dwa, a czasami na jeden tylko instrument. Tymczasem wśród tych mniejszych kompozycji odnajdujemy wiele spośród najpiękniejszych i najbardziej poruszających utworów niemieckiego kompozytora. Możemy odnieść wrażenie, że pokazuje w nim trochę więcej siebie zwyczajnego, prywatnego, domowego.

Telemann, Polska i inne strony świata

Jerzy Filip Telemann nie był może największym obieżyświatem wśród barokowych kompozytorów, ale trochę podróżował i te podróże, jak pisał w swoich krótkich autobiografiach, wywarły ogromny wpływ na jego twórczość. Sam przyznaje, że kontakt z Polską i jej kulturą muzyczną był jednym z najbardziej inspirujących doświadczeń, jakie przeżył.

O tym, jak bardzo Telemann był zafascynowany kulturą polską świadczą choćby odnalezione nie tak dawno w Rostocku zapiski zawierające kilkadziesiąt polskich melodii ludowych. To tylko szkice, które po opracowaniu przybierają jakże bliską naszym uszom i sercom postać.

Telemann patrzył na kulturę polską jak na część większej całości, w której było też miejsce dla muzyki innych kultur słowiańskich, np. czeskiej i słowackiej. Z tego powodu nasi południowi sąsiedzi w koncertach polskich dopatrują się również wpływów swojej tradycji muzycznej.

Lutnia – europejski instrument narodowy

Gdybyśmy mieli wybrać jakiś instrument, który można by uznać za muzyczny symbol Europy, lutnia byłaby na pewno jednym z czołowych kandydatów. Lepiej byłoby może użyć tego słowa w liczbie mnogiej, ponieważ lutni, ich rozmaitych odmian i wariantów było tyle, że można się w tym pogubić. Od maleńkich wyglądających jak dziecinna zabawka po mierzące grubo ponad dwa metry. Od takich, które posiadały kilka strun, do takich, które wyposażone były w kilkanaście. Lutnie były w Europie zawsze, a kiedy już ich nie było, było zawsze coś, co je przypominało.

Telemann opowiada bajki i fantazjuje

Muzyka i wyobraźnia to nierozerwalna para. Tak samo jak wyobraźnia i literatura, wyobraźnia i malarstwo, wyobraźnia i mitologia. Muzyka żyje z wyobraźni i wspiera wyobraźnię. Wyobraźnia muzyczna posługuje się dźwiękami, by tworzyć utwory nie mające żadnych związków z innymi dziedzinami sztuki. Jednak bardzo często do nich nawiązuje i poszerza sposób, w jakie je przeżywamy i rozumiemy. Wyobraźnia Jerzego Filipa Telemanna pchała go w obu kierunkach.

W swoich suitach orkiestrowych nawiązywał do tradycji komedii dell’arte muzycznie opisując jej najważniejsze postacie, ale ilustrował także wielkie dzieła literackie, jak choćby „Don Kichota”.

Swoją wyobraźnię czysto muzyczną ukazywał pisząc utwory w stylu charakterystycznym dla innych kompozytorów lub improwizując i zapisując efekty improwizacji w postaci utworów, którym nadawał tytuł „Fantazje”.

95 7411802 w.111
Strona WWW